niedziela, 9 czerwca 2013

Tworzenie i edycja filmów - Windows Movie Maker



Dzisiaj na spotkaniu pracowaliśmy z programem do tworzenia i edycji filmów Microsoft Windows Movie Maker. Program daje dostęp do opcji takich jak dzielenie filmu na klipy czy dodawanie komentarza audio lub też łączenie obrazów tak aby były w jednym ciągu. Pliki zapisywane są w formacie Windows Media Video (.wmv), oraz w Microsoft Windows Movie Maker (.MSWMM). Jest programem typu freeware, co oznacza, że można go darmowo pobrać z Internetu.

Program jest bardzo prosty w obsłudze. Zaimportowane klipy wideo przenosi się na oś, można też pod nie podłożyć jedną ścieżkę dźwiękową. Od wersji 2.1 (która pojawiła się w Service Packu 2 dla Windows XP) program daje możliwość zastosowania różnych animacji przejść, efektów wideo, tytułów i napisów końcowych.
Efekt mojej pracy znajduje się pod poniższym linkiem:
http://www.youtube.com/watch?v=-6TniwCXIL0

niedziela, 26 maja 2013

Fotografia analogowa

1. Definicja fotografii:

Jest to zbiór wielu różnych technik, których celem jest zarejestrowanie trwałego, pojedynczego obrazu za pomocą światła (rysowanie za pomocą światła).

Podział technik fotograficznych:

  • fotografia analogowa – oparta na chemii światłoczułych związków srebra. Dzieli się na fotografię monochromatyczną i fotografię barwną. Materiały fotograficzne dzieliły się na dwa rodzaje: pierwsze służyły do utrwalenia obrazu w aparacie i produkowane były w postaci klisz ciętych (do aparatów wielkoformatowych –fotografia wielkoformatowa), błon (filmów) perforowanych (do aparatów małoobrazkowych), błon zwojowych najczęściej o szerokości 60 mm (do aparatów średnioformatowych). Obraz zapisany na kliszach przenoszony był na papiery o różnych formatach.
  • szlachetne techniki fotograficzne – techniki oparte na wykorzystaniu światłoczułości i garbujących właściwości soli chromianowych, a także innych związków światłoczułych, np. guma, pigment, bromolej.
  • fotografia cyfrowa – tutaj rejestracja obrazu odbywa się nie na materiale światłoczułym, ale na urządzeniu optoelektronicznym zwanym matrycą zamontowaną w aparacie cyfrowym. Obiektywy aparatów cyfrowych są identyczne (pod względem konstrukcji optycznej) ze stosowanymi w aparatach do fotografii tradycyjnej, ale występują też w postaci zmodyfikowanej, np. z wbudowanymi mechanizmami korekcji wstrząsów.

2. Schemat budowy aparatu

Budowa współczesnego aparatu i wszystkie jego istotne elementy konstrukcji:

  • Zewnętrzna soczewka obiektywu pokryta zazwyczaj cienką warstwą antyodblaskową i pochłaniającą promieniowanie UV.
  • Soczewki korygujące, które razem z soczewką zewnętrzną tworzą zespół ruchomy, który można oddalać i przybliżać od aparatu za pomocą pierścienia (12), co umożliwia zmianę ogniskowej obiektywu, czyli tzw. zoom.
  • Wbudowana w zestaw tylnych, nieruchomych soczewek korygujących przysłona, za pomocą której można regulować ilość światła wpadającą z zewnątrz do aparatu.
  • Mechanizm spustowy – otwiera on przesłonę (zwaną też migawką), która normalnie jest zamknięta, dzięki czemu światło nie dociera do kliszy lub matrycy.
  • Rolka z kliszą fotograficzną – w aparatach cyfrowych w tym miejscu zazwyczaj umieszczane są baterie zasilające oraz karty pamięci.
  • Przycisk uruchamiający mechanizm spustowy – w różnych aparatach występuje on w różnych miejscach, ale zwykle znajduje się w górnej, prawej części aparatu.
  • Wyświetlacz parametrów pracy aparatu (w wielu aparatach go nie ma).
  • Wizjer, przez który można obserwować kadr – w lustrzankach jednoobiektywowych dzięki zastosowaniu pięciokątnego pryzmatu i uchylnego lustra w wizjerze obserwuje się obraz bezpośrednio z obiektywu. 
  • Tzw. gorąca stopka – złącze umożliwiające przyłączenie do aparatu zewnętrznej lampy błyskowej lub mechanizmu zdalnego wyzwalania.
  • Pierścień regulacyjny obiektywu – w skomputeryzowanych obiektywach typu zoom umożliwia on zmianę ogniskowej, w tradycyjnych obiektywach za pomocą pierścienia zmieniało się wartość przysłony oraz dokonywało się ręcznego ostrzenia kadru.



poniedziałek, 25 marca 2013

Praca z arkuszem kalkulacyjnym - ćwiczenia

Na dzisiejszym spotkaniu rozwiązywaliśmy zadania praktyczne w arkuszu kalkulacyjnym. 



Praca z arkuszem kalkulacyjnym - funkcje trygonometryczne

Dziś na spotkaniu opisywaliśmy funkcje trygonometryczne przy użyciu arkusza kalkulacyjnego Microsoft Office Excel.


Praca z arkuszem kalkulacyjnym - dalszy ciąg funkcji kwadratowych

Na dzisiejszym spotkaniu ponownie wykonywaliśmy zadania z zakresu funkcji kwadratowych oraz rysowaliśmy ich wykresy, korzystając z arkusza kalkulacyjnego Microsoft Office Excel.


Praca z arkuszem kalkulacyjnym - funkcje kwadratowe

Microsoft Excel - jego główne zastosowanie to dokonywanie obliczeń (np. wydatków) zestawionych w formie tabelarycznej. W tym użyciu mają zastosowanie liczne funkcje matematyczne, finansowe i bazodanowe dostępne w programie.
Na dzisiejszym spotkaniu omawialiśmy oraz wykonywaliśmy zadania z zakresu funkcji kwadratowych w arkuszu kalkulacyjnym Microsoft Office Excel.

Praca z edytorem tekstu

Podczas dzisiejszego spotkania pracowaliśmy w edytorze tekstu Microsoft Office Word. Umieszczaliśmy w nim tabele, zestawienia oraz krzyżówki, korzystając z funkcji wstawiania i formatowania tabeli.



poniedziałek, 4 lutego 2013

Moja przyszła kariera zawodowa

W przyszłości chciałbym zostać inżynierem budownictwa, gdyż ciekawi mnie wykonywanie planów budowy oraz  projektowanie budynków. Studia na tym kierunku trwają 5 lat i kończą się uzyskaniem tytułu magistra inżyniera w wybranej przez studiującego specjalizacji. Jest to jeden z najbardziej opłacalnych kierunków studiów. Gwarantuje dużą możliwość zatrudnienia oraz przyzwoite wynagrodzenie.


Oto lista najbardziej poszukiwanych zawodów:

  • Inżynierowie
  • Wykwalifikowani pracownicy fizyczni
  • Technicy
  • Kierowcy
  • Przedstawiciele handlowi
  • Pracownicy działów informatyki oraz telekomunikacji
  • Szefowie kuchni, kucharze