poniedziałek, 17 września 2012

Spotkanie nr.2 Ćwiczenie 2

Na narysowanej osi czasu umieść przełomowe daty związane z historią internetu.



1945

Zaprezentowane zostają idee leżące u podstaw hipertekstu w publikacji Vannevara Busha.

1957

Stany Zjednoczone powołują agencję ARPA jako kontrreakcję na wystrzelenie przez Związek Radziecki sputnika. Organizacja ta później przyczynia się do stworzenia Internetu.

1964

W raporcie "On Distributed Communications Networks" Paul'a Barana z RAND Corporation znajduje się propozycja decentralizacji sieci komputerowej, co pozwoli na jej działanie nawet w przypadku awarii jej części.

1969

Agencja ARPA tworzy sieć składającą się z czterech komputerów. PowstajeARPAnet. W 1971 sieć ARPAnet tworzy 13 komputerów, a w 1973 roku - już 35. Sieć ARPAnet od początku staje się platformą komunikacji między ośrodkami naukowymi. Przy jej pomocy przesyłane są listy elektroniczne oraz tworzone są wspólne projekty naukowe.

1970

Uruchomiona została pierwsza wersja FTP (File Transfer Protocol), dzięki któremu powstaną w Internecie biblioteki programów i sterowników do sprzętu oraz dokumentacji.

1971

Pierwsza wiadomość elektroniczna wysłana przez Ray'a Tomlison'a zapoczątkowuje erę poczty elektronicznej.

1972

Zostaje stworzona aplikacja umożliwiająca pracę i łączenie się z odległymi komputerami oraz na uruchamianie na nich programów. Aplikacja ta to Telnet.

1973

Do ARPAnetu przyłączone zostają: University College of London w Wielkiej Brytanii i Royal Radar Establishment w Norwergii. Są to pierwsze instytucje spoza Stanów Zjednoczonych.

1974

Vinton Cerf i Bob Kahn w raporcie badawczym "A Protocol for Packet Intercommunication" dotyczącym protokołu TCP po raz pierwszy na świecie używają słowa Internet. Później Vinton Cerf za tą i inne zasługi uznany zostaje "ojcem Internetu".

1976

Mike Lesk z AT&T Bell Labs opracowuje protokół UUCP (Unix to Unix Copy Protocol). Protokół ten był używany w początkowym okresie istnienia grup dyskusyjnych Usenet.

1977

Powstaje pierwsza lista dyskusyjna, która połączyła przy użyciu poczty elektronicznej stu naukowców. Opracowane zostają protokołyTCP i IP.

1978

W Chicago powstaje RPCM, pierwszy BBS (bulletin-board system). Stopniowo BBS oferuje pogawędki, gry, dyskusje, biblioteki programów i pocztę elektroniczną.

1979

Studenci Tom Truscott, Jim Ellis i Steve Bellovin tworzą Usenet, tekstowe grupy dyskusyjne.

1980

H&R Block kupuje system, który zostaje przekształcony w Compuserve. Jest to jedna z największych usług on-line.

1981

Ted Nelson tworzy koncepcję hipertekstowej bazę danych "Xanadu" w skład której wchodzą informacje z płatnym dostępem.

1982

Po raz pierwszy pojawiają się, tak powszechne dzisiaj w poczcie i grupach dyskusyjnych, uśmieszki (smileys), tekstowe znaczki wyrażające emocje.

1983

Stworzona zostaje wojskowa sieć MILNET poprzez oddzielenie węzłów wojskowych od ARPAnet. W ARPAnet hosty i sieci zaczynają używać protokołu TCP/IP. Powstaje właściwy Internet.

1984

National Science Fundation tworzy NSFNET, sieć szybkich superkomputerów wykorzystywanych do celów naukowych. Paul Mockapetris publikuje specyfikacjęDNS (Domain Name System). Powstaje NNTP (Network News Transfer Protocol), protokół używany do wymiany grup dyskusyjnych. Powstaje usługa on-line "Prodigy", usługa pozwalająca na zakupy, dostęp do informacji i rozrywki.

1985

Zarejestrowana zostaje pierwsza domena komercyjna - symbolics.com - dla firmy tworzącej programy i sprzęt dla języka programowania Lisp. Powstaje America Online.

1986

Grupy dyskusyjne Usenet zostają zorganizowane w hierarchie takie jak comp.*, news.* i misc.*. Rok później, jako efekt niezadowolenia Johna Gilmorea i Briana Reida z podziału hierarchii, powstaje hierarchia alt.* - obecnie skupiającą najwięcej grup dyskusyjnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz