poniedziałek, 5 listopada 2012

Spotkanie nr.9

1. Definicje:

  • Prawo autorskie- pojęcie prawnicze oznaczające ogół praw przysługujących autorowi utworu albo normy prawne upoważniające autora do decydowania o użytkowaniu dzieła i czerpaniu z niego korzyści finansowej. Zabrania ono dokonywania bez zgody autora skrótów, przeróbek, przekładów itp., strzeże przed plagiatem.
  • Utwór- każdy przejaw działalności twórczej mający indywidualny charakter, występujący w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od jego wartości, przeznaczenia i sposobu prezentacji. Każdy utwór tak rozumiany jest chroniony przez prawo od samego początku jego powstania, nawet gdy jest nieukończony.
  • Licencja- to dokument prawny lub umowa określająca warunki korzystania z utworu, którego dotyczy.

2. Typy licencji:

  • Freeware- jest to chyba najbardziej rozpowszechniony typ licencji, wykorzystywany przez każdego z nas praktycznie codziennie. Licencja freeware daje nam możliwość nieodpłatnego korzystania z programu, jednak by robić to zgodnie z warunkami tej licencji, musimy spełniać kilka warunków. Program licencjonowany jako freeware możemy dowolnie wykorzystywać w celach domowych do użytku własnego, jednak nie możemy czerpać z programów objętych licencją freeware żadnych korzyści majątkowych.
  • Domena publiczna- twórca przekazuje produkt nieodpłatnie jako swego rodzaju dobro publiczne, zrzekając się jednocześnie praw majątkowych.
  • Shareware- licencją shareware są objęte zazwyczaj programy płatne, które jednak po instalacji dają nam przez pewien czas korzystać z wszystkich funkcji danego programu. Po upływie tego okresu próbnego należy wykupić pełną licencję na dany program.
  • Demo- zubożona przez autorów wersja programu, która jest udostępniana bezpłatnie w celu rozreklamowania produktu.
  • Licencja jednostanowiskowa- uprawnia do zainstalowania programu tylko na jednym komputerze i zakazuje dalszego jego udostępniania.
  • Licencja grupowa- zezwala na użytkowania programu w sieci lub zestawie komputerów, przy czym zazwyczaj jest określona ich maksymalna liczba.

3. Odpowiedzialność karna:



Według ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku za naruszenie praw autorskich i wykorzystanie ich bez zgody autora przewiduje się dwa rodzaje odpowiedzialności prawnej.

Pierwszą z nich jest odpowiedzialność cywilna. Osoba posiadająca prawa do opublikowanego bez jej zgody utworu w Internecie może domagać się dwukrotności, a w przypadku zawinionego naruszenia trzykrotności wynagrodzenia. Poza tym sąd może nakazać też zapłatę dodatkowej kwoty na Fundusz Promocji Twórczości.

Drugą odpowiedzialnością prawną jest odpowiedzialność karna mówiąca o popełnieniu przestępstwa. W przypadku bezprawnego wykorzystywania cudzych materiałów grozi nam grzywna i kara pozbawienie wolności do 2 lat. Jeśli dodatkowo czerpie się zyski z powielanych materiałów i uczyniło się z nich źródło dochodu, grozi nam kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Pracuj samodzielnie:

  • Program działający na licencji freeware na moim komputerze to Win RAR.


  • Program działający na licencji shareware na moim komputerze to Quick Makro 6.


  • Program działający na licencji commercialware na moim komputerze to Microsoft Office 2007.


1 komentarz:

  1. Witam ponownie,

    W takim razie chciałbym zapytać... Czy mogę legalnie pobrać zdjęcie z internetu tylko i wyłącznie po to by ich miejscem była ramka do zdjęć u mnie w domu? Bardzo zastanawia mnie ta kwestia i poszukuję odpowiedzi.

    Pozdrawiam,
    ale.kow

    OdpowiedzUsuń